Będzie połączenie energetyczne Irlandii z Francją
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowało, że wkrótce mogą rozpocząć się prace nad kablem energetycznym łączącym Irlandię z Francją. Irlandzki operator zadeklarował właśnie, że jest już przygotowany do inwestycji
O celowości połączenia dyskutuje się od ponad dekady. W 2009 roku władze europejskie w raporcie dotyczącym energetycznych połączeń międzysystemowych wskazały za celowe połączenie międzysystemowe Francji i Irlandii. Jednak prawdziwy impuls tym planom nadał brexit. Połączenie z punktu widzenia Dublina będzie miało szereg zalet. Zwiększy bezpieczeństwo dostaw dla irlandzkich użytkowników energii elektrycznej. Zapewni także bezpośrednie połączenie energetyczne Irlandii z państwem członkowskim UE po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Pozytywnie wpłynie na obniżenie kosztów energii elektrycznej dla konsumentów w Irlandii.
Według obecnych planów połączenie miałoby 575 km długości. Z tego 500 km biegłoby po dnie Atlantyku. Potencjalnym miejscem w Irlandii, do którego docierałby, kabel są okolice miast Cork. Początek kabla byłby usytuowany w Bretanii. Kabel miałby zdolność przesyłu około 700 MW.
Celtic Interconnektor – bo taką nazwę nosiłby kabel, ma kosztować 930 mln euro. Ponad połowa funduszy pochodziłaby ze środków Unii Europejskiej.