Reklama

To jednoczy wszystkich Irlandczyków

Piątek, 19 Marzec 2010

Jest coś, co jednoczy Irlandczyków bez względu na ich religię czy przekonania. To rugby. Widać to zwłaszcza teraz, kiedy trwa najstarszy turniej rugby na świecie - Six Nation Cup.

- Ludzie, którzy tu mieszkają, są naprawdę podzieleni - opowiadał mi jakiś czas temu Paul, przesympatyczny, cieszący się już dobrodziejstwem emerytury Irlandczyk z Północy. - Za dużo sam widziałem, by wierzyć, że już się o tym wszystkim zapomniało. Ale jest coś, co jednoczy tu cały naród. To rugby. Zobaczysz, to fascynujące.

Irlandia kocha rugby. Ten sport, wymyślony w angielskim miasteczku Rugby jak głosi słynna opowieść o akcji Williama Webba Ellisa (podczas meczu w piłkę nożną ów właśnie Ellis zniecierpliwiony utrzymującym się remisem złapał piłkę pod pachę i mijając zaskoczonych graczy, przebiegł z nią całe boisko i położył w bramce rywali) 7 kwietnia 1823 roku, dość szybko trafił na Zieloną Wyspę. Dokładnie w 1854 roku, już ze spisanymi dziesięć lat wcześniej regułami, rugby zawitało do Dublina. Wtedy właśnie powstał pierwszy klub - Dublin University. Rugby trafiło na podatny grunt - celtycki futbol również był podobnie twardą grą,a możliwość zmierzenia się z Anglikami na pewno dodawała Irlandczykom dodatkowej motywacDzisiaj na całej wyspie gra w rugby ponad 60 tysięcy zawodników w dwustu klubach i kilkuset szkolnych drużynach. Imponujące, jak na niecałe 4,5 mln mieszkańców. To zresztą widać - boisk jest mnóstwo, z reguły na każdym nich ktoś bądź trenuje, bądź grany jest jakiś sparing lub mecz. W lokalnych gazetach rugby wygrywa, bądź najwyżej remisuje z futbolem, jeśli chodzi o objętość informacji.


Irlandia broni tytułu w Six Nation Cup, ale po dotkliwej porażce w Paryżu o sukces będzie bardzo trudno. Niemniej i tak w dniu meczów nawet w protestanckich częściach Ulsteru robi się zielono. Rugby jednoczy wszystkich. Widać to też podczas meczów ekipy Ulsteru, walczącej w Magners League, kiedy to tłumy kibiców zmierzają na stadion na Ravenhill z całego Belfastu. A ten sport oglądany na żywo - chociaż może wydawać się początkowo dość niezrozumiały dla nas, wychowanych przede wszystkim na futbolu - ma w sobie naprawdę coś. I niewątpliwie jest zajęciem dla prawdziwych twardzieli.

Źródło: linkpolska.com

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00