Trasa lekkiej kolei w Cork
Firma Jacobs Engineering przeanalizuje i opracuje wstępny projekt trasy lekkiej kolei w aglomeracji Cork. Transport Infrastructure Ireland (TII) i National Transport Authority (NTA) przeznaczą na inwestycję 1 miliard euro
25 przystanków rozmieszczonych na odcinku siedemnastu kilometrów linii połączy węzły Ballincollig na zachodnich przedmieściach oraz Mahon Point na wschodzie miasta. Lekka kolei obsłuży w ten sposób Cork Science & Innovation Park, Cork Institute of Technology, Cork University Hospital, University College Cork, ścisłe centrum, stację Kent Iarnrod Eireann oraz Docklands. Czas przejazdu na trasie oszacowano na 47 minut. Linię obsłuży w sumie flota 27 pojazdów, które będą jeździć w pięciominutowym cyklu. Liczbę podróżnych spodziewa się na poziomie 46 mln rocznie.
Drugie co do wielkości miasto w Irlandii zlikwidowało linie tramwajowe pod koniec września 1931 roku. Pojazdy na szynach, obsługujące trzy trasy (Blackpool – Douglas, Summerhill – Sunday's Well i Tivoli – Blackrock) wyparły wówczas autobusy i samochody.
Projekt reaktywacji tego środka komunikacji, pod postacią już lekkiej kolei, został uwzględniony w Strategii Transportu Obszaru Metropolitalnego Cork, zatwierdzonej na początku roku. – Lekka kolej sprawdziła się w wielu miastach, w tym w Dublinie – podkreślił Michael Noland, prezes TII.
Strategia Transportu Obszaru Metropolitalnego Cork zakłada również inwestycje w podmiejską sieć kolejową. Planowana jest przebudowa stacji Kent Iarnrod Eireann oraz oraz budowa nowych przystanów w Tivoli Docks, Dunkettle, Water Rock, Ballynoe i Carrigtwohill West na linii Cork – Midleton-Cobh oraz w Blackpool-Kilbarry, Monard i Blarney-Stoneview na trasie Mallow – Cork.